Στο πρώτο Φεστιβάλ Νεοφυούς Επιχειρηματικότητας GR Bossible 2017 από το Skywalker.gr, θα πραγματοποιηθεί τελετή απονομής βραβείων το Σάββατο 25 Νοεμβρίου στις 18:00. Για τα βραβεία έχουν ήδη ανακοινωθεί επτά κατηγορίες βραβείων που ανήκουν στο επιχειρησιακό οικοσύστημα και εννιά κατηγορίες που ανήκουν στο οικοσύστημα των νεοφυών επιχειρήσεων.

Οι επιχειρήσεις μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή έως και σε 2 κατηγορίες βραβείων. Κάθε υποψηφιότητα θα λάβει κάποιο από τα τρία παρακάτω  βραβεία, Χρυσό, Αργυρό και Χάλκινο.

Επιπλέον, στην τελετή θα ανακοινωθούν και θα βραβευτούν δύο πρόσωπα και τρείς οργανισμοί ή φορείς από το Skywalker.gr, οι οποίοι θα έχουν επιλεχθεί από την κριτική επιτροπή ως εξαίρετοι στην προσφορά τους, το έργο τους και την συνεισφορά τους στον επιχειρησιακό κόσμο.

   
Βραβεία για το επιχειρηματικό οικοσύστημα

  1. Βραβείο Εκπαιδευτικού Προγράμματος για την Επιχειρηματικότητα
    Αναγνωρίζεται η δημιουργία άρτιου και σύγχρονου εκπαιδευτικού προγράμματος (e-learning, σεμινάριο, diploma, MBA) για την επιχειρηματικότητα.
     
  2. Βραβείο Στήριξης Νεοφυούς Επιχειρηματικότητας
    Βραβεύονται τα συστήματα φιλοξενίας και στήριξης της νεοφυούς επιχειρηματικότητας. Αξιολογούνται οι παρερχόμενες υπηρεσίες ως προς την ποιότητα και το κόστος τους.
     
  3. Βραβείο Συμβουλευτικών Υπηρεσιών
    Αναγνωρίζεται η υποστήριξη μέσω υπηρεσιών, εργαλείων, μεθόδων συμβουλευτικής και mentoring με στόχο την ανάπτυξη και βιωσιμότητα νεοφυών επιχειρήσεων.
     
  4. Βραβείο Χρηματοοικονομικών Υπηρεσιών
    Αξιολογούνται οι χρηματοοικονομικές υπηρεσίες που έχουν ως στόχο την εξεύρεση πόρων και άντληση κεφαλαίων και την επενδυτική διαμεσολάβηση για την υλοποίηση της επιχειρηματικής ιδέας μιας νεοφυούς επιχείρησης.
     
  5. Βραβείο Δημοσιονομικής Υποστήριξης
    Επιβραβεύεται η παροχή ευρέος φάσματος οικονομικών, φοροτεχνικών, νομικών και λογιστικών υπηρεσιών που καλύπτουν ανάγκες στη νεοφυή επιχείρηση.
     
  6. Βραβείο Τεχνολογικής Υποστήριξης
    Αναγνωρίζεται η ανάπτυξη και παροχή τεχνολογικών προϊόντων και υπηρεσιών για την υποστήριξη της νεοφυούς επιχειρηματικότητας.
     
  7. Βραβείο Υλικοτεχνικής Υποστήριξης
    Αξιολογείται ο σχεδιασμός εξειδικευμένων και προνομιακών λύσεων υλικοτεχνικού εξοπλισμού για την υποστήριξη της νεοφυούς επιχειρηματικότητας

  
Βραβεία για το οικοσύστημα των νεοφυών επιχειρήσεων

  1. Βραβείο Καινοτομίας
    Επιβραβεύεται η δημιουργία πρωτότυπων επιχειρηματικών ιδεών που ενσωματώνουν σύγχρονα πρωτοποριακά συστήματα και γνώση για την παροχή προϊόντων και υπηρεσιών.
     
  2. Βραβείο Βιωσιμότητας
    Αναγνωρίζεται η επιχειρηματική δραστηριότητα -που βασιζόμενη σε υγιή επιχειρηματικά μοντέλα- προάγει μία βιώσιμη και αναπτυξιακή προοπτική.
     
  3. Βραβείο Ρεαλιστικού Business Plan
    Αναγνωρίζεται η επιχειρηματική δραστηριότητα, η οποία αποδεδειγμένα ανέπτυξε και υλοποίησε ακριβές -ως προς τα χρηματοοικονομικά του στοιχεία και ρεαλιστικό -ως προς τους στόχους που έθεσε-επιχειρηματικό πλάνο.
     
  4. Βραβείο Χρηματοδότησης
    Επιβραβεύεται η υγιής ισορροπία και η άντληση -με ευνοϊκούς όρους-κεφαλαίων για την υλοποίηση μιας επιχειρηματικής ιδέας.
     
  5. Βραβείο Κοινωνικού Προσανατολισμού
    Βραβεύεται η επιχείρηση που συνεκτίμησε κοινωνικές ανάγκες και συνέβαλε στο σχεδιασμό, ανάπτυξη και παροχή κοινωνικών αγαθών.
     
  6. Βραβείο Επιχειρηματικής Ηθικής
    Αναγνωρίζεται η επιχειρηματική πρακτική, η οποία μέσα από τις δράσεις της, τις υπηρεσίες/προϊόντα της, προάγει νέες ηθικές συμπεριφορές και αξίες ή/και αναπτύσσεται με τρόπο διαυγή και αξιοκρατικό.
     
  7. Βραβείο Αξιοποίησης Πόρων
    Επιβραβεύεται η ορθή, αποδοτική και αποτελεσματική διαχείριση των διαθέσιμων επιχειρησιακών πόρων.
     
  8. Βραβείο Παράδοσης
    Αξιολογείται ο σχεδιασμός υπηρεσιών/προϊόντων και η χρήση παραδοσιακών πρακτικών, που συνδέουν τις σύγχρονες μεθόδους με την παραδοσιακή τεχνογνωσία με στόχο την προαγωγή της πολιτιστικής κληρονομιάς.
     
  9. Βραβείο Περιβάλλοντος
    Αναγνωρίζεται ο σχεδιασμός επιχειρηματικών προγραμμάτων δράσης, έρευνας, ενεργειών και επικοινωνίας, που προάγουν τη γενικότερη περιβαλλοντική ευαισθητοποίηση ή εξασφαλίζουν αειφόρο αξιοποίηση περιβαλλοντικών πόρων.

 
Περιγραφή Κατηγοριών Τιμητικών Διακρίσεων

  1. Τιμητική Διάκριση «Skywalker - Νεοφυής Επιχειρηματικότητα»:
    Τιμάται πρόσωπο που επηρέασε σημαντικά την εξέλιξη της Νεοφυούς Επιχειρηματικότητας.
     
  2. Τιμητική Διάκριση «Skywalker - Επιχειρηματικότητα»
     Τιμάται το πρόσωπο που επηρέασε σημαντικά την εξέλιξη της Ελληνικής Επιχειρηματικότητας.

 

  1. Τιμητική Διάκριση «Αποτελεσματική Δράση για τη Νεοφυή Επιχειρηματικότητα»:
    Διακρίνεται Θεσμικός Φορέας, Οργανισμός, Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, ΜΚΟ που υποστήριξε καινοτόμες και αποτελεσματικές δράσεις για την ανάπτυξη της επιχειρηματικότητας στη χώρα μας ή/και στο χώρο ευθύνης του. 
     
  2. Τιμητική Διάκριση «Ανθρωποκεντρική Προσέγγιση για τη Νεοφυή Επιχειρηματικότητα»:
    Διακρίνεται Θεσμικός Φορέας, Οργανισμός, Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, ΜΚΟ που εστίασε στην προαγωγή της ανθρωποκεντρικής επιχειρηματικότητας. 

     
  3. Τιμητική Διάκριση «Αξιοποίηση Ελληνικής Επιχειρηματικής Τεχνογνωσίας»:
    Διακρίνεται Θεσμικός Φορέας, Οργανισμός, Εκπαιδευτικό Ίδρυμα, ΜΚΟ που δημιούργησε και ανέπτυξε μεθόδους, εργαλεία, τρόπους και προγράμματα υποστήριξης των ειδικών ελληνικών επιχειρηματικών αναγκών.

 

Χορηγοί

   
Υπό την Αιγίδα

azklogo
eveplogo
svaplogonew
esynelogonew

   
Υποστηρικτές

kemellogo

   
Διοργάνωση

skywalkerlogo

GRBossible 2016

Το Φεστιβάλ
Δελτία Τύπου
Έκθεση
Πληροφορίες
Δήλωση Συμμετοχής
Λίστα Εκθετών
Δήλωση Συμμετοχής για τα βραβεία
Συνέδριο
Πρόγραμμα
Εισηγητές
Γάκη Ερμίνα
Γεωργαλά Μαρία
Γκορτζής Αντώνης
Δημάκης Νίκος
Διαμαντόπουλος Χρήστος
Διαμαντοπούλου Άννα
Κάππας Ξενοφώντας
Καραγεωργίου Νίκος
Καρυπίδης Κωνσταντίνος
Κατσούλη Κατερίνα
Κυριακίδου Ολίβια
Λοβέρδος Ανδρέας
Ματσούκας Ορέστης
Μιχαηλίδης Δημήτρης
Μονεμβασιώτης Σταύρος
Μπακογιάννη Ντόρα
Μπιρλιράκη Χριστίνα
Νασιόπουλος Αθανάσιος
Ξυδάκης Νίκος
Οικονόμου Παναγιώτης
Παπαλεξανδρή Νάνσυ
Παρίζα Κατερίνα
Πετρόπουλος Σωτήρης
Ποζρικίδης Κυριάκος
Σακελλαρίου Νίκος
Σαχίνη Εύη
Σιώκας Ευάγγελος
Στεφανίδης Ανδρέας
Σύρρος Γιάννης
Τσούχλος Δημήτρης
Φειδά Μίνα
Χλιούρα Άννα
Δήλωση Συμμετοχής
Παρουσιάσεις
Workshop
Πρόγραμμα
Εισηγητές
Αντωνόπουλος Γιώργος
Γλαντζή Άννα
Καραντώνης Ηρακλής
Καρδαμίτση Ελένη
Κοκκινάκη Φωτεινή
Κυριακίδου Ολίβια
Κώτης Γιάννης
Μαγκλής Άγγελος
Σταθόπουλος Νίκος
Σταματόπουλος Παύλος
Δήλωση Συμμετοχής
Παρουσιάσεις
Events
«inspiration»
«success stories»
«experience»
«youth creativity»
«Μονοπάτια Skywalker»: Reunion
Βραβεία
Κατηγορίες
Πλεονεκτήματα Συμμετοχής
Κριτήρια Βράβευσης & Διάκρισης
Κριτική Επιτροπή
Όροι Δήλωσης Συμμετοχής
Δήλωση Συμμετοχής
Τοποθεσία
Διοργανωτής
Επικοινωνία